London, 2019.október 12-13.
Beszédkészség-fejlesztő játékok és tanulóközpontú nyelvoktatási módszerek címmel tartott előadást Vermeki Boglárka, a MidKid szerzője a Hétvégi Magyar Iskolák II. Országos Oktatási Konferenciáján. Az előadás során a résztvevő tanárok megismerhettek és ki is próbálhattak pár a MidKid.org oldalán található vagy hamarosan megjelenő beszédkészség-fejlesztő feladatot és játékot. Emellett ötleteket kaphattak arra vonatkozóan is, hogyan segíthetnek a gyerekeknek személyes kötődést kialakítani a magyar nyelvvel.
A beszédkészség-fejlesztésének van egy közvetett és egy közvetlen megközelítése. A közvetlen, amikor kérdezési stratégiákat tanítunk az órán vagy témaköröket dolgozunk fel. A közvetett pedig, amikor valamilyen feladat, páros vagy csoportmunka alatt alakítjuk ki a szóbeli interakcióhoz szükséges körülményeket:
Szeretnénk, ha a tanulók tudnának másokkal magyarul beszélgetni? Vagy információt cserélni? Esetleg előadni?
Fontos, hogy tudjuk, mit akarunk fejleszteni, és ehhez milyen stratégiát választunk.
Előadás készítése már kezdő nyelvi szinten is lehetséges megfelelő segítséggel. Például mintaszöveg és szövegváz használatával. Erről a híres sportolókat bemutató prezentáció és az ételeket bemutató prezentáció készítése kapcsán írtunk részletesen. A gondolkodtató feladatokkal, mint például egy felmérés elkészítésével pedig motiválhatjuk azokat a tanulókat, akikhez a matematika vagy a logika áll közel.
Az előadás második felében olyan nyelvoktatási módszerekről hallhattak az érdeklődők, amelyek a nyelvtanulót állítják a középpontba, az ő szükségleteire, érdeklődési körére és igényeire alapozzák az órák anyagát. A rövid áttekintésben szó esett a projekt-, a feladat- és a tartalomalapú nyelvoktatásról is.
A projekt- és a feladatalapú módszerben közös, hogy valódi problémák megoldása, komplex kérdések megválaszolása a célja, összeköthet több tantárgyat is, illetve fejleszti a kritikus gondolkodást, az együttműködési készséget, a kommunikációs készséget és a kreativitást.
A tartalomalapú nyelvoktatás egyik előnye pedig az, hogy érdekes témákon keresztül foglalkozhatunk a nyelvvel.
A három módszer vegyítésével a tanulók szükséglete kerül a középpontba, erősen kommunikációközpontú, motiváló és élvezhető órákat tarthatunk.
Örümünkre szolgál, hogy megismerhettük az Egyesült Királyságban működő magyar iskolák képviselőit.
Reméljük, hogy hasznos segítséget tudtunk nyújtani, és köszönjük a meghívást!