
Még egy felnőttnek is nehéz lenne egy idegen országban új életet kezdeni, főleg ha egy teljesen eltérő nyelvű, kultúrájú, esetleg írásmódú világba csöppenne. Az ebből adódó frusztrációt, a kultúrsokkot, a honvágyat nagyon nehéz lehet elviselni. Éppen ezért úgy gondolom, hogy tanárként az a feladatunk, hogy megkönnyítsük az osztályunkba kerülő nem magyar anyanyelvű külföldi vagy magyar származású, de már magyarul nem beszélő gyermek életét. Tudom, hogy ez nem könnyű feladat, ezért hoztam néhány ötletet segítségnek:
- Pozitivitás: a legfontosabb, hogy az osztálytanító vagy tanár pozitívan álljon hozzá a változáshoz. Ha már az első nap úgy megyünk be a terembe, hogy a magyarul nem tudó tanuló problémát jelent nekünk, még ha nem is mondjuk ki, a gyerekek megérzik ezt. Tényleg nem fogunk tudni haladni az anyaggal, és az új gyereknek sem fogunk tudni segíteni a beilleszkedésben. Próbáljunk meg arra gondolni, hogy egy kultúrával és nyelvvel gazdagodott az osztályunk!
- A kultúra, nyelv megismerése: mielőtt a gyermek „belépne az osztályterembe”, próbáljunk információt szerezni a kultúrájáról, nyelvéről. Ez sokat fog nekünk segíteni később.
- Az osztály felkészítése, érzékenyítés: beszélgessünk az osztállyal arról, hogy lesz egy új tanulónk, meséljünk a gyerekeknek az új tanulóról, az országáról és kérjük meg őket, hogy fogadják szeretettel és segítsenek neki.
- Üdvözlőlap, füzet készítése: Készítsünk üdvözlőlapot vagy füzetet, akár a gyerekek segítségével magyarul, illetve amennyiben lehetséges a gyermek anyanyelvén. A füzetbe belekerülhet egy üdvözlet, az iskola adatai, tanszerlista, információ az ebédről, a titkárság nyitva tartásáról, a közlekedésről, az iskolaorvosról, hogy kihez fordulhat, és pár alapszót is felsorolhatunk képekkel.
- Szülőkkel való ismerkedés – a háttér megismerése: nagyon fontos, hogy megismerjük a gyermek hátterét, milyen nyelveket tanult, milyen volt a korábbi iskolája, milyen tantárgyakat tanult stb.
- Tanuljuk meg a gyermek nevét kiejteni! – még akkor is, ha választott magának másik nevet, ismerjük az eredeti nevét
- Képeskönyv/szótár készítése: ez is lehet akár osztálymunka, készíthetünk egy pár oldalas képes szótárt a legfontosabb szavakkal és kifejezésekkel, amire szüksége lehet a mindennapi életben.
- Iskolabejárás: rögtön az első nap nézzük meg együtt az iskolát. Megbízhatunk pár osztálytársat is ezzel a feladattal.
- Egyszerű, non-verbális feladatok kiosztása az első naptól: bár nem tud még magyarul, azért biztosan szeretne az új tanulónk is hasznos része lenni a közösségnek, megkérhetjük, hogy ossza ki a papírokat, vagy legyen tanárasszisztens.
+1) Tanulótárs: ha van már az osztályunkban egy azonos anyanyelvű gyermek vagy vállalkozó, megkérhetjük, hogy segítse az új tanulónkat az első pár héten.