Egyszerűsített tananyagok – Magyar Nyelv (A mássalhangzótörvények)

Az egyszerűsített tananyagokat bemutató sorozatban ezúttal egy nagyobb témakör feldolgozási lehetőségeit vesszük számba. A magyar hangrendszer jellemzőivel hagyományosan 5. osztályban ismerkednek meg a tanulók, és sokszor az anyanyelvű diákok számára is nehézséget jelent a téma feldolgozása. Hogyan sajátíthatná el akkor egy külföldi diák ennek a meglehetősen elvont témakörnek az anyagát? Bár kétségkívül a nyelvtudás egy adott ponton gátat szabhat a tananyag elsajátításának a feladat mégsem lehetetlen.

Bejegyzésről bejegyzésre végigvesszük, hogy a témakör egyes részeit hogyan közelíthetjük meg, illetve milyen további feladatokkal tehetjük a külföldi diák számára is tartalmassá és eredményessé az órákat.

A mássalhangzótörtvények témaköre az anyagrész egyetlen kritikus pontja, ahol bizonyos nyelvi szint alatt nem érdemes a nem magyar anyanyelvű diákokat is megismertetni a tananyaggal. Hasznosabb lehet, ha számukra külön feladatot adunk. Ez lassabban haladó tanulóknál lehet a korábban tanultak alapos begyakorlása, de ügyesebb diákoknak adhatunk önálló projektmunkát is, melyet később bemutathatnak a társaknak (ld. lejjebb).

B1-es szint körül lehet reális elvárás, hogy tanári segítséggel a külföldi diák is megértse a hangkapcsolódási szabályszerűségeket, hiszen ezen a szinten már ismerősek lehetnek számára a példaszavak, illetve azok a toldalékok is, amelyeknél gyakorta fordul elő valamelyik mássalhangzótörvény.

Ügyeljünk arra, hogy sok esetben a diák megérti, hogy mi az adott mássalhangzótörvény lényege, azonban nincs tisztában egy-egy szó szokásos kiejtésével, ilyenkor akár az értékelés során is segítsünk neki! Nyelvi szinttől függően kiejthetjük jól artikuláltan az adott szót, de akár olyan feladatlapot is készíthetünk, ahol a magyar ábécé betűivel jelölve van a kiejtés is.

Szintén fontos, hogy adjunk mintát az összes lehetséges hangkapcsolatra! Ha a diák találkozik a képzés helye szerinti részleges hasonulással az nb hangkapcsolatban (pl. különben), attól még nem fogja tudni, hogy hasonló jelenség fordul elő a ngy (pl. rongy) hangkapcsolatnál is. Különösen, ha azt sem tudja, hogy mi az utóbbi hangkapcsolat szokásos ejtése.

Lehetséges önálló projektek (kezdőknek)

  • Hangok az anyanyelvemben:

Megkérhetjük a diákot, hogy gyűjtse össze anyanyelvének beszédhangjait. A következő részfeladatokat akár utánajárás nélkül órai munkaként is elvégezheti:

Pl. 1. Beszédhangok összegyűjtése 2. Csoportosítás magánhangzókra és mássalhangzókra 3. A nyelvre jellemző különleges hangok példaszavakkal 4. Magyar és anyanyelvi hangok összehasonlítása táblázatban (1. oszlop: mindkét nyelvben van; 2. oszlop csak az anyanyelvemben van 3. oszlop: csak magyarban van)

Házi feladat lehet az összegyűjtött információk otthoni kiegészítése és prezentáció készítése. A prezentáció során érdemes bevonni az osztálytársakat is. Pl. megpróbálhatják kiejteni a különleges hangokat, vagy megtanulhatnak egy-egy szót az adott nyelven. Természetesen nem árt, ha mi is utána tudunk nézni valamelyest az adott nyelv hangrendszerének, így segíthetjük a diákot a prezentáció során. Könnyen előfordulhat, hogy a diák keverni fogja a betű és a hang fogalmát, ezt a prezentáció során pontosíthatjuk, de a tévesztés nem von le a prezentáció értékéből.

  • A mi írásunk

Ha a diák anyanyelvének írásrendszere eltér a magyarétól (és ő ismeri ezt), akkor bemutathatja ezt is a társaknak. A következő részfeladatokat akár utánajárás nélkül órai munkaként is elvégezheti:

Hangjelölő írásoknál: 1. Hány betűből áll az ábécé? Az ábécé felsorolása 2. Mássalhangzók és magánhangzók csoportosítása (amennyiben ezek jelöltek) 3. Példaszavak gyűjtése 4. Nagyon rövid és nagyon hosszú szavak gyűjtése 5. Osztálytársak nevének átírása a másik írásrendszerbe

Nem hangjelölő írásoknál: 1. A diák által már ismert magyar szavak anyanyelvi megfelelőinek összegyűjtése 2. Nagyon rövid és nagyon hosszú szavak gyűjtése 3. Osztálytársak nevének átírása a másik írásrendszerbe (Ez nem feltétlenül lehetséges, de ha van valamilyen közelítőleges megoldás, akkor érdemes vele próbálkozni.)

Házi feladat lehet az összegyűjtött információk otthoni kiegészítése és prezentáció készítése. A prezentáció során érdemes bevonni az osztálytársakat is. Pl. mindenki megpróbálhatja leírni a saját nevét az adott nyelven, ha ez lehetséges, vagy megtanulhatnak egy-egy szót az adott nyelven. Természetesen nem árt, ha mi is utána tudunk nézni valamelyest az adott írásrendszernek, így segíthetjük a diákot a prezentáció során. Ez esetben is előfordulhat, hogy a diák keverni fogja a betű és a hang fogalmát, ezt a prezentáció során pontosíthatjuk, de a tévesztés nem von le a prezentáció értékéből.

Felhasznált képek: http://www.freepik.com Designed by brgfx;

Megosztás: