Tippek és trükkök gyakorló tanároknak 3.

MidKid.org bemutató – Budapest School

2019. április 24-én részt vettünk a Budapest School 3. szakmai estjén, ahol Pecha Kucha stílusban, 6 perc 40 másodpercben mutathattuk be a MidKid.org weboldalt.

Erről az előadási stílusról itt lehet többet megtudni: https://www.pechakucha.com/

Az előadás ppt-je: 

MidKid – Magyar nyelvtanítás gyerekeknek

 

Az előadás szövege:

Üdvözlök mindenkit! Mielőtt elkezdeném az előadásomat, szeretnék egy BINGÓ-t játszani veletek. Ez egy rendkívüli BINGÓ lesz, mert aki egyszer felteszi a kezét, az már nyer.

Tegye fel a kezét:

  1. aki tanár!

  2. aki magyar mint idegen nyelv tanár!

  3. aki ismer nem magyar anyanyelvű gyermeket!

Egy olyan weboldalt fogok bemutatni most Nektek, amely segítséget nyújthat azoknak a pedagógusoknak, akiknek nem magyar anyanyelvű gyermek került az osztályába, illetve azoknak, akik a magyart származásnyelvként tanítják valahol a világban.

Valószínűleg egyikünk sem tanulta az egyetemen, hogy mit tegyünk olyan helyzetben, amikor egy nem magyar anyanyelvű gyermek kerül az osztályunkba. Kihez fordulhatunk segítségért, illetve milyen tananyaghoz nyúlhatunk. Sok iskolában nincs magyar mint idegen nyelv tantárgy, illetve ha lenne is rá lehetőség, akkor szakos pedagógus nincs. De még egy MID szakos pedagógusnak is nehéz dolga van, hiszen a magyar mint idegen nyelv módszertana, tankönyvei elsősorban a felnőtt és a fiatal felnőtt korosztályt tekinti célcsoportjának. A jelenleg forgalomban lévő nyelvkönyvek elnyomó többsége nekik készült. Az általános iskolás korosztálynak készültek könyvek, de ezeket nem igazán tudjuk már felső tagozaton használni. A gimis tanulók számára pedig még semmi sem készült.

De akkor mi az, amit mi magyar mint idegen nyelv szakosok a gyakorlatban teszünk? Kiválasztunk egy felnőtteknek készült könyvet, ami alapján próbálunk haladni, de ki kell hagynunk belőle részeket. Fénymásolunk, átírunk, gyűjtögetünk, innen-onnan elcsenünk dolgokat. A felkészülés egy MID órára duplája egy angolórára való felkészülésnek. Ezt tapasztalatból mondhatom. Akkor mit tehet az, aki nem is MID szakos?

Tulajdonképpen ezért hoztuk létre a MidKid.org weboldalt Kasikci Katival, a kolléganőmmel. Már régóta szeretnénk egy komplett tananyagot készíteni, de arra gondoltunk, hogy először létrehozunk egy tanári segédletet, egy gyűjteményt, amivel egyrészt felmérjük, hogy mennyire van szükség MID tananyagokra, másrészt pedig később a tananyagunk kiegészítéseként működhet.

Hogy miért weboldal? Mert bárhonnan elérhető. Így azoknak a tanároknak, szülőknek is tudunk segíteni, akik magyar származású gyerekeket tanítanak. Amit most láttok, az a tavalyi statisztikánk. 2018 szeptemberében indult el a weboldal blog része. 8 hónap alatt 5000 látogatónk volt, 55 országból.

Különböző tartalomtípusokat töltünk fel: szókincsfejlesztő, nyelvtani feladatlapokat, szövegértéseket. Különböző nyelvi szinteken és különböző életkorú tanulóknak. Szeretünk projektben dolgozni a gyerekekkel, és a már bevált, letesztelt ötleteinket fel is tesszük. A képen látható projektben például párokban kellett megtervezniük egy házat a gyerekeknek. Ez egy irányított feladat volt, ezért kaptak képeket, szókártyákat, amit fel kellett használniuk, de ki is egészíthették a házat. Prezentációt készítettek és előadták a többieknek.

Kiemelt tartalom az egyszerűsített tananyag. Ezzel azoknak a pedagógusoknak a munkáját szeretnénk megkönnyíteni, akiknél bent ülnek a magyarul alig beszélő gyerekek. Egyelőre mintákat teszünk fel, hogy aki még nem foglalkozott ilyennel lássa, hogyan lehet egy -egy anyagot leegyszerűsíteni.

Azok számára, akik MID órán tanítanak, magánórákat tartanak vagy tudnak differenciálni az órán (pl. van segítségük: pedagógiai asszisztens), CLIL anyagokat is készítünk. A tartalomalapú nyelvoktatással ugyanis izgalmas témákat tudunk bevinni a nyelvórákra.

És ez a legfontosabb célunk. Hogy érdekes játékos, kommunikatív feladatokat is megosszunk. Hogy a gyerekek az általuk kedvelt témákkal foglalkozzanak miközben magyarul tanulnak. Hogy játszva tanulják a nyelvet, és ne nyelvtani táblázatokat magoljanak.

A magyar mint idegen nyelv módszertana elég szegényes a gyerekek tanítását illetően, nem sokat tanulunk róla az egyetemen. Ezért tartjuk fontosnak, hogy módszertani ötleteket is megosszunk, illetve szakirodalmat is, de ezt nem úgy kell érteni, hogy nagyon bonyolult nyelvészeti cikkeket írunk, hanem megpróbáljuk érthetően, hétköznapi nyelven megfogalmazni, praktikus tanácsokkal, példákkal alátámasztani a különböző elméleteket.

A tervünk az, hogy ezek a tartalmak egy olyan gyűjteménnyé váljanak, ami kiegészítése és alapja lehetne annak a komplett tananyagnak, amit készítünk. Nagyon szeretnénk, ha elkészülne a nyelvkönyvsorozatunk, amit a világon bárki egyszerűen elérhetne.

Egy másik tervünk pedig, hogy személyesen adjuk át tapasztalatainkat, hogy tanártovábbképzéseket tartsunk. Ez egyébként el is indult, és május 4-én lesz az első önálló workshopunk a Magyar Iskolában.

Remélem, hogy azok, akik az elején legalább egyszer feltették a kezüket, tudják majd használni a weboldalt, a többiek pedig tudják ajánlani kollégáiknak, akik esetleg problémának érzik a nem magyar anyanyelvű gyermekek tanítását, vagy ismerőseiknek, akik magyar származású gyerekek tanítanak.

Nagyon szépen köszönöm a lehetőséget és a figyelmet!

Megosztás: