- Előkészületek: számkártyák 1-50, műveleti jelek kártyán: +-, esetleg: ×
- Idő: 5 perc
- Szint: A1 (elsősorban akkor hasznos a feladat, ha a diákok egyébként magyar nyelven tanulják a matematika tantárgyat)
Felírunk egy-egy egyszerű műveletet a táblára, majd hangoztatjuk a műveletet, amit le is jegyzünk a művelet alá:
Pl. 3 + 4 = 7
három meg négy az hét
Pl. 6 + 2 = 8
hat meg kettő az nyolc
Sorban felemelünk egy számkártyát, egy műveleti jelet és egy másik számkártyát. A diákok egymással versengve igyekeznek minél gyorsabban hangoztatni az adott műveletet és az eredményt.
Jó képességű csoportnál bevezethető a kivonás művelete is. Ebben az esetben tudatosítsuk a diákokban, hogy a mély hangrendű számok mély hangrendű toldalékot, a magas hangrendű számok magas hangrendű toldalékot kapnak. Illetve, hogy csak az utolsó összetételi tagot, azaz az utolsó számjegyet vesszük figyelembe a toldalékoláskor.
Pl. 8 – 2 = 6
nyolcból kettő az hat
Pl. 7 – 4 = 3
hétből négy az három
Alternatíva: A diákok csak az eredményt hangoztatják.
Alternatíva párban: A párosok számmal lefelé fordítva elhelyeznek egy-egy kupac számkártyát az asztalon. A pár egyik tagja felfordítja a felső két kártyát, majd szóban elvégzi a két szám összeadását, melyet a társ ellenőriz. Ha a teljes művelet helyes, a diák megtarthatja a kártyákat, és a pár másik tagja következik. Ha valaki hibát vét, akkor az elsőként húzott kártya a pakli aljára kerül, a másik játékos pedig a meglévő kártya mellé húz egyet, és így végzi el a két szám összeadását. Az nyer, akinek több kártyát sikerül szereznie.
Letöltés: Számkártyák1-50